Jmeniny
Dnes je 09.12.2022
Svátek má Vratislav

Problémy Sberbank CZ se nás také týkají

03.03.2022 Představenstvo BD 7469
obrázek v článku

Vážení družstevníci.

Bytové družstvo je u Sberbank CZ, a.s. od roku 2010, kdy se povedlo přeúvěrovat do té doby nevýhodný úvěr od Raiffeisenbank.

Na základě úvěrové smlouvy jsme mohli mít účty jen u Sberbank až do splacení úvěru. 

Úvěrová smlouva byla ukončena v loňském roce v říjnu, a tím skončila povinnost mít účet jen u této banky. Na to jsme zareagovali založením účtu v MONETA Money bank, která nabízela alespoň trochu úročený (0,1%) spořící účet. Dále jsme hledali další banku, která by nabízela dobré úročení uložených prostředků, v té době však nedávaly nic. Sberbank nám v té době dávala 0,45% na spořících účtech, bylo tedy výhodné tam mít peníze uloženy. 

Počítali jsme s rozložením do více bank, konzultovali jsme s odbornou veřejností podmínky pro lepší úročení a bylo nám doporučeno počkat do roku 2022, kdy předvídali, že budou lepší podmínky.

BD Poseidon má většinu svých finanční prostředků vázaných na termínovaných vkladech ve Sberbank, kde dostáváme velmi dobré úročení. Nezaznamenali jsme žádné varování o problémech banky ani z veřejné sdělovacích prostředků, ani z řad odborné veřejnosti. Banka střední velikosti byla prezentována jako spolehlivý ústav s českou bankovní licencí, pod dozorem ČNB, byla jednou z 12ti bank obsluhujících korporátní klientelu. V pátek 25.2.2022 však vyšla zpráva o tom, že Jihomoravský kraj vyvádí své uložené prostředky ze Sberbank.

Na tuto zjištěnou skutečnost jsme okamžitě reagovali a pokusili se vyvést své prostředky také, byť za cenu případných smluvních pokut.

Bohužel se to nepovedlo, internetové bankovnictví nefungovalo již od pátečního rána. Členové představenstva se dostavili i na pobočku, před kterou čekala již skupina lidí, ale pobočka byla následně uzavře. Tím jsme ztratili přístup k běžnému účtu a ke spořícím účtům. Stejně jako např. Kraj Vysočina, ten tam má dle vyjádření hejtmana v ČT dvě miliardy korun.

Situace družstva je nyní stabilizovaná. Družstvo má prostředky na běžný provoz i na případné potřebné opravy. Na účtu v Moneta Money bank máme 4mil Kč, z pojištění vkladů získáme dalších 2,5 mil Kč. Na nový provozní účet je přesměrováno jak SIPO, tak nájemné z komerčních prostor. 

U Sberbank nám tak zůstane částka 37mil Kč, kterou aktuálně nemůžeme disponovat. Jak jistě vnímáte ze sdělovacích prostředků, aktuální situace neznamená, že bychom o tuto částku s jistotou přišli. Jsou zprávy optimistické, že banka vyplatí všechno všem klientům, existují scénáře na prodej jiné bance, případně na provedení konkurzu. Každá varianta znamená, že klienti něco dostanou. Jak velká část to bude, uvidíme v následujícíh měsících.

O dalším vývoji Vás budeme informovat.

Copyright (c) 2018-2020 BD POSEIDON, Štefan Švestka
Uživatelská sekce:
Jméno:
Heslo: